Co to jest Qi v1.3 i jak poprawi ładowanie bezprzewodowe urządzeń mobilnych

2022-01-05
Co to jest Qi v1.3 i jak poprawi ładowanie bezprzewodowe urządzeń mobilnych

Qi v1.3 to kolejna aktualizacja popularnego standardu, jakim jest ładowanie bezprzewodowe. Specyfikacja bezprzewodowego ładowania Qi była wielokrotnie zmieniana i modyfikowana od czasu jej pierwszego wydania w 2010 roku, przynosząc ze sobą poprawę mocy wyjściowej, wydajności i bezpieczeństwa. Specyfikacja Qi v1.2 została wydana w 2015 roku i przyniosła możliwość bezprzewodowego szybkiego ładowania do 15W, po raz pierwszy pozwalając Qi realnie konkurować z technologiami ładowania przewodowego. Na przestrzeni lat po jej wydaniu wprowadzono drobne poprawki do wersji 1.2, aby rozwiązać drobne problemy i jeszcze bardziej poprawić jakość bezprzewodowego ładowania.

Przeskok do roku 2022 i specyfikacji Qi v1.3 jest zdecydowanie widoczny. Chociaż nie oczekuje się większych wzrostów wydajności ładowania, wydaje się, że głównym celem nowej specyfikacji będzie dodanie algorytmu uwierzytelniania między urządzeniami nadajnika i odbiornika. W tym tekście przyjrzymy się dokładnie, co oznacza algorytm uwierzytelniania dla ładowania bezprzewodowego i jak prawdopodobnie będzie działać oraz jak może poprawić bezpieczeństwo ładowania i wrażenia Qi.
Klucz do certyfikowanego ładowania

Na najbardziej podstawowym poziomie, użycie protokołu uwierzytelniania między nadajnikiem (ładowarką) a odbiornikiem (smartfonem lub innym urządzeniem) pozwala urządzeniu odbiorczemu potwierdzić, że współpracuje z nadajnikiem z certyfikatem Qi i żądać przy tym odpowiedniego i bezpiecznego poziomu mocy ładowania bezprzewodowego z ładowarki. W przypadku, gdy urządzenie nie jest w stanie uwierzytelnić ładowarki z certyfikatem Qi, może ograniczyć ilość energii, którą akceptuje lub całkowicie odrzucić proces ładowania. Można to porównać do tego, kiedy używasz hasła do ochrony domowej sieci Wi-Fi przed nieautoryzowanymi użytkownikami, umożliwiając dostęp do sieci tylko tym, którzy są w stanie przejść uwierzytelnianie (czyli tym, którym ufasz).


Bezpieczeństwo przede wszystkim

Choć na pierwszy rzut oka wdrożenie uwierzytelniania urządzeń może wydawać się próbą zmuszenia producentów do certyfikacji urządzeń (a konsumentów do zakupu certyfikowanych produktów), głównym celem takiego wdrożenia jest bezpieczeństwo konsumentów i ich urządzeń. W certyfikacie Qi wbudowano szereg funkcji bezpieczeństwa mających na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia ładowarki lub odbiornika podczas procesu ładowania bezprzewodowego. Przechodząc tylko proces certyfikacji Qi WPC, producent może mieć pewność, że funkcje bezpieczeństwa jego urządzenia działają poprawnie. Ładowarki bezprzewodowe, które nie przeszły certyfikacji Qi, mogą nie obsługiwać lub nie spełniać ważnych funkcji bezpieczeństwa i mogą spowodować trwałe uszkodzenie urządzeń odbiorczych, obrażenia użytkowników lub niebezpieczne zdarzenia, takie jak pożar czy wybuchy.

Ryzyko używania niecertyfikowanych ładowarek

Oprócz słabej wydajności ładowania, korzystanie z niecertyfikowanych ładowarek bezprzewodowych wiąże się z szeregiem poważnych zagrożeń.


Wiele takich ładowarek jest produkowanych przy użyciu gorszych, tanich komponentów i ma słabą jakość wykonania, co dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo nieprawidłowego działania.


,,Ładowarki bezprzewodowe, które nie przeszły certyfikacji Qi, mogą nie obsługiwać lub nie spełniać ważnych funkcji bezpieczeństwa oraz mogą spowodować trwałe uszkodzenie urządzeń odbiorczych, szkody dla użytkowników lub niebezpiecznych zdarzeń, takich jak pożar lub wybuchy”.Jak to wszystko działa?

Proces uwierzytelniania będzie opierał się na fizycznych chipsetach zintegrowanych zarówno z certyfikowanymi nadajnikami, jak i odbiornikami, co oznacza, że nie będzie możliwe osiągnięcie zgodności w przód z aktualizacją oprogramowania układowego. Gdy urządzenie odbiorcze wykryje obecność nadajnika w pobliżu (na przykład po umieszczeniu go na ładowarce), użyje protokołu komunikacji krótkiego zasięgu, aby zażądać klucza certyfikacji urządzeni nadajnika. Po uwierzytelnieniu odbiornik zażąda od niego odpowiedniej ilości mocy ładowania, aby zapewnić bezpieczne ładowanie. Obowiązkiem odbiornika będzie zawsze określenie, ile mocy ładowania zażąda od ładowarki na podstawie wyników uwierzytelniania.

Proces uwierzytelniania dla urządzeń Qi v1.3

Wbudowane chipy będą wykorzystywać algorytm uwierzytelniania w celu potwierdzenia obecności ładowarki z certyfikatem Qi v1.3


Produkcja i dostawa tych specjalistycznych chipów uwierzytelniających będzie ograniczona do niewielkiej liczby producentów, którzy są zatwierdzonymi partnerami Wireless Power Consortium (WPC), co utrudni producentom wytwarzanie podrobionych chipów lub fałszywe twierdzenie, że ich produkty są certyfikowane.


Czy będzie kompatybilny wstecznie?

Ze względu na fakt, że nowy protokół uwierzytelniania będzie wykorzystywał elementy fizyczne, których nie ma w obecnych urządzeniach, kompatybilność wsteczna między nową i starą specyfikacją będzie ograniczona. Istniejące nadajniki (ładowarki) i odbiorniki (smartfony i inne urządzenia) obsługujące obecną specyfikację Qi (v1.2) nie staną się przestarzałe z dnia na dzień, ale mogą napotkać pewne ograniczenia w przyszłości w oparciu o kombinację używanych urządzeń:

  • Ładowarka v1.3 i smartfon v1.3 – optymalna moc ładowania zostanie zapewniona po pomyślnym uwierzytelnieniu

  • Ładowarka v1.3 i smartfon v1.2 – ponieważ odbiornik (zwykle smartfon) określa, ile mocy zażądać, jeśli odbiornik nie obsługuje nowej funkcji uwierzytelniania, będzie nadal żądał zasilania od nadajnika zgodnie ze starszą specyfikacją

  • Ładowarka v1.2 i smartfon v1.3 – na podstawie wymagań każdego producenta odbiornik v1.3 będzie mógł wybrać, co zrobić, gdy napotka ładowarkę poprzedniej generacji. Jednak w przypadku braku uwierzytelniania algorytmicznego nie będzie w stanie odróżnić certyfikowanego nadajnika poprzedniej generacji od niecertyfikowanego. Może to oznaczać, że moc ładowania może być ograniczona lub całkowicie odrzucona przez odbiornik, w zależności od polityki producenta dotyczącej nieuwierzytelnionych urządzeń.

  • Ładowarka v1.2 i smartfon v1.2 – te urządzenia będą nadal działać normalnie, gdy są używane razem

Zgodność wsteczna ze specyfikacjami Qi poprzedniej generacji
Zachowanie podczas ładowania będzie się różnić w zależności od kombinacji używanych urządzeń certyfikowanych i niecertyfikowanych.


Warto zauważyć, że chipy uwierzytelniające w nowych urządzeniach nie będą w stanie odróżnić ładowarek z certyfikatem Qi v1.2 od ładowarek niecertyfikowanych, dlatego jest całkiem prawdopodobne, że ładowarki obsługujące poprzednie wersje standardu Qi będą poddawane tym samym ograniczeniom jak te, które nie są certyfikowane.


Od kiedy dostępne są urządzenia w wersji 1.3?

Certyfikat Qi v1.3 został wydany w styczniu 2022 roku. Podobnie jak w przypadku wielu nowych specyfikacji, może minąć kilka miesięcy po potwierdzeniu specyfikacji, zanim zaczniemy widzieć urządzenia dostępne na rynku, zwłaszcza w przypadku urządzeń odbiorczych, takich jak smartfony, które mają dłuższy cykl rozwojowy. Producent Moshi jest obecnie na wczesnym etapie opracowywania produktów do ładowania bezprzewodowego, które będą obsługiwać standard Qi v1.3. Nie ma wątpliwości, że następna generacja produktów do bezprzewodowego ładowania Qi ma zapewnić jeszcze bezpieczniejsze i bardziej niezawodne bezprzewodowe ładowanie. Biorąc pod uwagę znaczne inwestycje, jakie wiele osób wkłada w swoje smartfony i inne urządzenia elektronicznie, możliwość zagwarantowania, że bezprzewodowa ładowarka, której używają, została certyfikowana pod kątem bezpieczeństwa i kompatybilności, będzie mile widzianą korzyścią.

  • Specjalny rabat dla klientów sklepu doApple!

    Przejdź tutaj lub wpisz w swoim koszyku kod "LADOWARKAMOSHI10" podczas realizacji zamówienia i kup bezprzewodowe ładowarki indukcyjne Qi marki Moshi 10% taniej!

Zobacz bezprzewodowe ładowarki Qi w naszym sklepie doApple.pl!

dostawa
płatności online
pixel